כמה שווה דירתך ואיך שמאי מקרקעין מעריך אותה


כמה שווה דירתך?

אחד הנושאים המורכבים והמסובכים ביותר בתהליך מכירה וקנייה של דירה היא קביעת השווי שלה. בדרך כלל עסקת נדל"ן כרוכה בתמורה גבוהה מאוד שמגיעה עד מיליוני שקלים, חשוב מאוד למוכרים  ולקונים להנפיק את המקסימום מהעסקה לכל צד בעסקה ולשם כך יש להגיע לשווי ראוי לכל נכס ונכס.

אז איך יודעים כמה הדירה שלנו שווה?

להבדיל מעסקאות אחרות שאנחנו עושים בחיינו כמו קניית רכב ומוצרים אחרים, אין נוסחה אחת פשוטה להעריך שווי של דירה, כיוון שהמחיר הדירה מגלם בתוכו המון פרמטרים. לפיכך הדרך היעילה והפשוטה ביותר היא לשכור את שירותיו של שמאי מקרקעין לקביעת שווי הנכס

הערכת שווי דירה באמצעות שמאי מקרקעין

שמאי מקרקעין הוא בעל מקצוע שמתמחה בהערכת שווי של נכסי נדל"ן עפ"י כלים וחומרים מקצועיים שעומדים  לרשותו . אם תעסיקו שמאי, תוכלו לקבל חוות דעת מקצועית מאוד ותפטרו את עצמכם מכאב הראש של הערכת שווי לדירה. מדובר בשיטה רשמית להערכת שווי נכסים, שבה משתמשים בנקים, חברות ביטוח עיריות   וגורמים ממשלתיים נוספים שמחויבים לתת חוות דעת רשמית ומקצועית על נכס.

מה השמאי עושה ?

השמאי יבדוק את המצב התכנוני של הדירה לדוגמא , יבצע התאמה בין המצב התכנוני והמקורי לבין המצב בפועל כאשר מבוצעות בדירות שינויים תכנוניים, כגון הוספת ממ"ד, מרפסת, פרגולה ועוד – זה חייב להיות מתועד בעירייה בתיק הבניין ובהתאם לקבל היתר לבניה .  

קיימים מצבים רבים  שבנכסים השונים מבוצעות עבודות ללא היתר והדבר צריך להיות מגולם בשווי הנכס. השמאי יבדוק את המצב הקנייני של הנכס - רצוי שכל שינוי בנכס יתועד גם בלשכה לרישום מקרקעין (טאבו). אם מתגלה שאין התאמה בין מה שרשום בלשכת הרישום  לבין מה שקורה בפועל, הדבר משפיע באופן ישיר על השווי הנכס. 

במקרים רבים  מחיר נכסים כאלו יגלם בתוכו סיכונים הרבים הכרוכים בעסקה ויכול להיות נמוך ב-20-50% ממחיר השוק תלוי בחומרת הבעיה. לעניין השווי השמאי מבצע בדיקות השוואתיות עם נכסים דומים שנמכרו באזור של הנכס הנבדק –במידע  שמדווח לרשות המיסים ובמערכות מידע שונות המצויות בידיו של שמאי המקרקעין. 

כמו כן השמאי לוקח בחשבון את כל הגורמים הפנימיים המשפיעים על שווי הנכס, כגון: מצבו הפיזי, גודל השטח , מיקומו של הנכס , פוטנציאל עתידי וכו'. 

בהרבה מקרים השמאי מבחין בפרמטרים המשפיעים על השווי שבן אדם מן הישוב לא יבחין בהם. 

לסיכום: השמאי משקלל את כל הפרמטרים להערכת השווי וכותב דו"ח מפורט שאותו ניתן להציג גם לגורמים הרלוונטיים

אם אתם מעוניינים בהערכת שווי הנכס שלכם , פאנו שמאות בניהולו של שמאי המקרקעין יואל פאנו יספק לכם את כל הפתרונות הנדרשים על מנת לוודא שאתם עושים את העסקה הנכונה בתחום הנדל"ן על מנת לקבל את מה שמגיע לכם במקרה של עסקת מקרקעין . 

משרדנו מספק שירותי שמאות לגופים פרטים וציבורים רבים וישמח לעמוד לשירותכם בכל עת.

לפרטים צרו קשר או השאירו פרטים כאן באתר